SYLWIA MUCHA FOTOGRAFIA

2010-12-16 14:25:12

Peter Lindbergh w BerlinieWiększość fotografów tak, jak Peter Lindbergh zaczyna od fotografii dzieci. Jeden z najwspanialszych fotografów fashion kupił swój pierwszy aparat po to, by sfotografować dzieci brata i odkrył Amerykę! Dzieciaki przed aparatem nie udają tych, za których chcieliby uchodzić w oczach innych.

Od kilkudziesięciu lat Lindbergh wydziera ludziom prawdę, którą starają się ukryć chyba nawet sami przed sobą, a jego jedyną i skuteczną techniką burzenia murów, jakie przed obiektywem stawiają portretowani jest - brak techniki. Styl pracy L. jest odwrotny do tego, co robił np. Newton, który na sesji stawiał się z dokładną wizją tego, co i jak chce sfotografować i nigdy przy tym nie zużył więcej niż dwie rolki filmu. L. natomiast idzie na żywioł.

Bo najbardziej kontrowersyjną częścią berlińskiej wystawy L. jest prezentacja jego stykówek. Za każdym razem słyszałam to samo zdanie: "haloo, to on zrobił dwieście sześćdziesiąt osiem właściwie takich samych zdjęć Mili Jovovich, by potem wybrać to jedno, które jest nieostre?". Bo wybór jest sztuką.

Zachęcam do przed lub poświątecznego wypadu do Berlina, tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć. Dla mnie jest idealna. Zdjęcia, ekspozycja, miejsce. Uskrzydla na długo.

wystawa


Załączam jeszcze obrazek z najlepszym chyba zdjęciem tej wystawy. Portretem Jeanne Moreau, jakiej nikt wcześniej nie znał. L. nie przygotowywał się do sesji z nią, nie czytał specjalnie biografii, nie oglądał ponownie jej filmów. Po prostu przyszedł, zaczął rozmawiać i robić zdjęcia. Efekt był tak pioronujący, że nawet fotoedytor nie śmiał zniszczyć ich nawet najmniejszym retuszem, czy postprodukcją. Chłopaków zostawię bez komentarza.

OBRAZKA JEDNAK NIE BĘDZIE. Kto zdążył zobaczyć, to jego. L. nie zezwala na takie publikacje.

wystawa

2010-12-16 20:29:58

Kto: Rafał Bednarz

Zazdroszczę wycieczki. Bardzo.


2010-12-16 22:18:14

Kto: alex staff

Ja zdażyłem. Szkoda, mimo trzech przystojniaczków odbiorca dużo traci bez Jeanne. Radzę podejżeć jej portret w internecie i zmontować całość oczami wyobrazni. Której to , czego jestem pewny, nie brakuje FOTOCZUBASOM muzykalnym na obrazy.Miłego WYOBRAŻNIOFOTOMONTOWANIA Pozdrawiam alex


2010-12-18 12:04:39

Kto: Gosia Stępień meg29st@gmail.com

teraz jeszcze bardziej żałuję,że nie mogłam jechać:(


2016-05-28 14:23:13

Kto: QQU3c4c5

No coaplmints on this end, simply a good piece.


Imię (e-mail):